Hakan GÜNDAY

Hakan Günday 29 mayıs 1976'da Yunanistan'ın Rodos Adası'nda doğdu. İlköğrenimini Brüksel’de tamamladı. Ankara Tevfik Fikret Lisesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde üniversite eğitimine başladı.

Bir yıl sonra Universite Libre de Bruxelles’in Siyasal Bilimler bölümüne geçti. Öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde devam etti. İlk romanı Kinyas ve Kayra’yla (2000) edebiyat çevrelerinin ilgiyle izlediği ve kendi okur kitlesini yaratan bir yazar olan Günday’ın eserleri, Doğan Kitap tarafından yayımlanan şu eserleri yayımlandı: Zargana (2002), Kinyas ve Kayra (2003), Piç (2003), Malafa (2005), Azil (2007), Ziyan (2009), Az (2011).

Yazarın alıntı yapılan kitapları:

Yazardan yapılmış alıntılar:
21 Mart 2016 Pazartesi

Korkmalısın. Çünkü acı bağımlılık yapar. Çünkü karaktersiz bir piç olmak bazen en kolayıdır.

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.36) 
21 Mart 2016 Pazartesi

Neden? Çünkü hiçbir bankaya yatıramayacağın kadar hayat dolusun. Çok berbat bir durum bu, asker. Hayata bu kadar bağlanmak. Acıdan bu denli uzak kalmaya çalışmak.

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.36) 
21 Mart 2016 Pazartesi

Yüz seksen bir öğrenci. Yüz altmış yedisi erkek. Kızlar nerede? İlköğretim kanununa muhalefet. Kimin umurunda? Benim değil. Büyüyünce ne olacaksın, küçük çocuk? Öleceğim, amına koyayım! Geberip gideceğim! Doğru cevap, geçtin sınıfı!

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.36) 
21 Mart 2016 Pazartesi

Bulunduğumuz bölgeye, zor deniyordu. Zor bölge. Toprağın suçu değildi. Zor olan, üzerindekilerdi. Bitki ve hayvanlardan geriye kalanlar.

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.34) 
21 Mart 2016 Pazartesi

Kar tek verimli tohumdur. Nereye düşse orada bembeyaz ağaçlar biter.

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.28) 
21 Mart 2016 Pazartesi

Kar yağar. Gömene kadar. Yağmur yağar, boğana kadar. Rüzgar eser, ayaklarını yerden kesip savurana kadar. Dinlesen dünyayı, duyacaksın. İnsanoğlu insan, siktir git buradan! Ama inat edersin. Yaşayacaksın. Yer çekimi var. Gidecek bir yer yok. Sürekli olarak kovulduğun, seni yutmak için sarsılıp yarılan bu dünyada yaşamaktan başka çaren yok.

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.16) 
21 Mart 2016 Pazartesi

Her şeyin ölçüsü, onu ölçen insandı.

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.15) 
21 Mart 2016 Pazartesi

Gözlerimi ve kulaklarımı kapadım, diyordu. Artık istediğiniz kadar ihanet edebilirsiniz. Sizi görmüyor ve duymuyorum. Umurumda değilsiniz.

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.15) 
21 Mart 2016 Pazartesi

Bu çağda savaşları, kaybedecek kadını olmayanlar kazanır. Bu yüzden erkek, olabildiğince derine gömer kadını. Gökte, kadına ait ne varsa onu taşıyan şeytan, yerde, erkeğe ait ne varsa onu taşıyan kadın. Aralarında kalmıştır, sıkışmıştır erkek. Kızgındır. Bu yüzden gömer kadınını. Eşit olamayacağını bildiği için üstüne çıkar, tepinir. Çünkü sikini doğrultamazsa doğurtamayacağını, ama bir kadının kısır da olsa zevkten delirebileceğini bilir! Erkek, kadından nefret etse de peşinden koşan, yakaladığı yerde de yumruklayan bir doğa kazasıdır. Kendisinin de iddia ettiği gibi, sahip olduğu her şey sikinden küçüktür. Aklı, kalbi, insanlığı, her şeyi...

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.137) 
03 Aralık 2015 Perşembe

İki duvarı doğum, iki duvarı ölüm olan bir hapishaneye mahkum olan insan! Ancak bir kez doğdu mu, hücresinin dört duvarı da ölüm oluyordu. Hatta bu yüzden, hayatın, yanında, bedavadan verilen tek anlamı, ölüm korkusuydu.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.384) 
03 Aralık 2015 Perşembe

Galiba bu yüzden, özgürlük, denince, aklıma hep, insanın istediği kadar ağlaması geliyordu.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.326) 
03 Aralık 2015 Perşembe

"Peki, zararın neresinden dönsen kardır? Yani, tam olarak, neresidir orası? Çünkü zarar da bir yere kadar zevk verir, değil mi? Sence de öyle değil mi?"

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.285) 
03 Aralık 2015 Perşembe

Vicdan azabından delirmenin ve bir toplum olarak temiz kalmanın tek şartı, zincirleme itaatti.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.224) 
03 Aralık 2015 Perşembe

Tanrı, bunun için vardı! Dünyanın bütün kralları, imparatorları, diktatörleri ve devlet başkanları itaat edebilsin diye! İtaat denilen çamaşır suyunu vicdanlarına döküp, "Her şey Allahtan!" diyerek uykuya dalabilsinler diye!

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.223) 
03 Aralık 2015 Perşembe

İtaat, iradesinden vazgeçen için, dünyanın bütün hatalarını yapabilme özgürlüğüydü! İtaat, kişinin, kendi başına işlemeye asla cesaret edemeyeceği suçları gerçekleştirebilmesinin müthiş bir yoluydu!

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.223) 
03 Aralık 2015 Perşembe

Bir insanın aklı bile ona ihanet etmenin peşindeyse, bu dünyada güvenilecek ne kalmıştı? Başkalarının akılları mı? Asla!

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.222) 
02 Aralık 2015 Çarşamba

Oysa gerçek hayat, insan algısının dışına düşen her şeydi!

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.200) 
02 Aralık 2015 Çarşamba

"İnsan başka birinin fotoğrafını niye saklar? Hala onu düşündüğü için, herhalde. Değil mi?"

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.184) 
02 Aralık 2015 Çarşamba

Sonuçta, içinde bulunduğumuz şartlar o kadar boktandı ki elimizden gelen tek şey, cehennemi gösterip arafa razı etmekti. Kendimizi ve çevremizi...

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.181) 
02 Aralık 2015 Çarşamba

Dünya üzerinde iki tür bilgi vardır: Ayağına kadar gittiğin bilgiler ve ayağına kadar gelen bilgiler. Eğer bilgi, kişinin ayağına kadar geliyorsa, mutlaka ona bir şeyler pazarlamak için üretilmiştir. Ya politik bir yalanı, gerçek diye yutturacak ya da yeni çıkmış bir telefon satacaktır. Ayrıca ayağa kadar gelen bilgi, onca yolu sürünerek kat ettiği için kirlidir ve bok kokar. Dolayısıyla, tek değeri olan, ulaşmak için emek verilen bilgidir. Güvenilmesi gereken de, odur.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.168) 
02 Aralık 2015 Çarşamba

Kahramanlara, görevlerini, halk değil, kendileri verirdi. Dolayısıyla kahramanların halktan hesap sorma hakkı yoktu. Kahramanlar, cesur ve aptal insanlardı. Halksa korkak ve kurnazdı. Anlaşmaları mümkün değildi.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.157) 
02 Aralık 2015 Çarşamba

"Ama arkadaşlarını öldürüp seni hapse atanlar bu insanlar değil herhalde, değil mi?"
"Daha kötü!" dedi Rastin. "Bunlar sustular!"

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.156) 
02 Aralık 2015 Çarşamba

Gerçekten de, bir demokrasideydik artık! Lider yalanlar söyleyerek yönettiğini sanıyor, halk uyduğu bütün kanunların kendi iyiliği için konduğuna inanıyor, ülkedeki tek yayın organı olan radyounun spikeri de her şeyi görüyor, ancak deli taklidi yapıyordu!

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.147) 
02 Aralık 2015 Çarşamba

Ne de olsa politika, insan bedenine giren yabancı bir madde gibiydi. Platin bir çubuk kadar yapaydı. Toplumdaki işbölümünün doğal olarak gelişmesinin önündeki en büyük engeldi. İnsan doğasına aykırıydı. Ama insan da doğaya aykırıydı. Dolayısıyla yapılabilecek pek bir şey yoktu.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.141) 
02 Aralık 2015 Çarşamba

Bir insanın tek isteği, ne pahasına olursa olsun, bir notadan diğerine varmak olunca, psikolojik ve toplumsal bütün kuramlar çöküyordu.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.139) 
02 Aralık 2015 Çarşamba

En az bilgiyle insanları harekete geçirmenin en iyi yolu, kendilerini gizemli bir tehlikenin beklediğine ikna etmekti.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.137) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Devlet bir kelimedir, Gaza. İnsanlar öldürür.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.136) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Ama gerçek hayattakilerin hiçbir şeyden haberi yoktu. Özellikle de bir kafeste yaşadıklarından! Haritalara baktıklarında sadece çizgiler görüyorlardı. Kırmızı sınır çizgileri. Hatta, bir kafes olduğunu fark edemedikleri kafeslerinin sınırlarına o kadar aşıklardı ki bu kırmızı çizgileri korumak için ölür, dirilir, sonra da yeniden ölebilirlerdi. Vatandaşlık bağıyla kendilerini boyunlarından demirlerine astıkları o kafesi korumak, bir onur meselesiydi. Belki de haklılardı. Ne de olsa, insanoğlunun onur meselesi haline getirebileceği pek bir şeyi de kalmamıştı.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.134) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Diktatörlükte kafesin kapısı birden açılır ve içeri aç bir aslan atılırdı. Ama demokrasi, insanın ne tür bir hayvanla kafese kapatılacağını seçme özgürlüğüydü.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.133) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Çünkü nereye gideceğini bilen için geç kalmak yoktu. Zaten söz konusu olan, geç kalınabilen ya da erken gidilebilen bir yerse, yola çıkmaya bile değmezdi.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.123) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Her şey bir inat meselesi. Özellikle de yaşamak. İşte bu yüzden de hayat, maçın kendisini şeref golü sayan, inatçı bir asalaklar takımını izlemek kadar sıkıcı. dolayısıyla bir umut ya da bir amaca gerek yok, hayatta kalmak için. Öleceğini bilmek yeter. Hayattasın çünkü tehlikedesin. Hayattasın çünkü her saniye ölüyorsun. O kadar. Hayatının anlamı işte bu: Ölüm korkusu!

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.122) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

"Kısırdöngü asla yok olmaz. Sadece genişler, sonra da kendini unutturur. Niye? Çünkü döngü dediğin, bildiğin daire. Üstünde tam tur atmak o kadar uzun sürer ki, aynı noktadan ikinci kez geçtiğini anlayamazsın bile. Hatta bazen, kısır döngü öyle bir genişler ki başladığın yere dönmeye ömrün bile yetmez. İnsan da, kör bir at gibi koşturur üstünde. Düz gittiğini zanneder. İlerlediğini. Hatta ilerlerken öldüğünü düşünüp son nefesini bile huzurla verir! Ama kör olmak şart, tabii! Yoksa anlarsın aynı yerde dönüp dolaştığını. Onun için yaşlıların gözleri bozulur, anlıyor musun?

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.121) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Dünyayı da defalarca uzaktan görmüştüm. Belgesellerde. Kapkaranlık bir uzay boşluğunun içinde, masmavi, yemyeşil, bembeyaz bir küre! Kesinlikle anlaşılmıyordu üzerinde çocuk sikildiği! Ne savaşlarda birbirinin topuklarını ne de barışlarda birbirinin dillerini koparanlar görünüyordu o mesafeden. Ne atılan çığlıkla ne de söylenen yalanlar duyuluyordu. Sessizlik ve huzur içinde, ağır ağır dönen bir küre. Önemli olan hangi açıdan baktığın, derler. Palavra! Önemli olan, hangi mesafeden baktığın!

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.112) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Ve bazen, gördüm ben, insanın, gördüğünü sandığı o şeyi.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.108) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Sana bir sır vereyim! Bunu kimse bilmez... On yaşındaki bütün çocuklar tecavüze uğrar.
Ciddi misin?
Evet!
Sonra ne olur peki?
On bir yaşında olurlar.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.81) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Unutulması gerekip de unutulamayanlar, katlana katlana çoğaldı. Meğer önce yarını unutmak gerekiyormuş... Her doğanın yeni bir güneş olduğuna inanacak kadar unutmak... Her güneşi ilk ve son kez gördüğüne emin olacak kadar unutmak.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.75) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Avlanmaktan pek bir farkı yoktu aslında. Hatta dünyanın ilk leopar desenli giysisini üreten adam da böyle düşünmüş olmalıydı. Aşk, avlanmakla ilgiliydi. Yoksa hangi kadın bir hayvan gibi görünmek isterdi?

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.59) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

İnsanları çaresiz bırak, iç organlarından roket yaparlar!

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.58) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Talaşın tek işi buydu: Boktan bir geçmişi emmek ve daha da boktan bir geleceğe zemin hazırlamak...

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.54) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Kişisel bir mesele değildi nefret suçu. Nesnel bir şiddetti.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.50) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Zaman daima aleyhimize işliyor ve ters gidebilecek her şey, önce mutlaka ters gitmeyecekmiş gibi yapıp sonra yedi kat ters gidiyordu.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.27) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Yıllar önce okuduğum işe yaramaz bir kitaptaki tek işe yarar cümle şuydu: İnsanın kullandığı ilk alet, başka bir insandır.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.26) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Ve tek bir gerçek zıtlık vardı, o da sadece biyolojide geçerliydi: Ölü ya da diri...

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.23) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Doğu ile Batı arasındaki fark, Türkiye'dir. Hangisinden hangisine çıkarınca geriye Türkiye kalır, bilmiyorum ama aralarındaki mesafe Türkiye kadar, ondan eminim.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.22) 
30 Kasım 2015 Pazartesi

Hayat Fiziğine Giriş:
Her doğum, en az iki ölüm eder. Biri yaşamak, diğeri yaşatmak isteğine bağlı, iki ölüm.
Ancak hayata gelenin, hayatta kalması için, o ölümler sayesinde nefes aldığından habersiz olarak yaşaması gerekir.
Aksi takdirde, söz konusu kişi bir savaştan ibaret olur ve her gün içinden ölü çıkar.

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.19) 
23 Kasım 2015 Pazartesi

Sonuçta hepimiz, hayatta kalanların çocukları değil miydik? Savaşlar, depremler, kuraklıklar, katliamlar, salgınlar, işgaller, kavgalar ve felaketlerden sağ çıkanların çocukları... Dolandırıcıların, hırsızların, katillerin, yalancıların, muhbirlerin, hainlerin, batan bir gemiden ilk kaçanların ve de başkalarının ellerindeki cansimitlerini söküp alanların çocukları... Sağ kalmayı bilmiş olanların... Sağ kalmak için her şeyi, ama her şeyi göze almış olanların...

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.18) 
22 Kasım 2015 Pazar

Belki de dokuz yaşındaki oğluna verip verebileceği tek hayat dersi buydu. Elindeki tek hayati bilgi. Tek gerçek hayat dersi: Hayatta kal! O dersten çıkardığım dersi de hatırlıyorum. Ama hayatta nasıl kaldığını kimseye anlatma...

Hakan GÜNDAY,  Daha(Sf.17) 
01 Haziran 2015 Pazartesi

"Çünkü her hareketin nihai sonucu acıydı ve belki de, insanoğlu bunu bilse, hiç doğmazdı. Belki de daha kötüsü, bütün bunları bilse de doğmaya devam ederdi. Ne de olsa, insandı ve doğası gereği arsızdı. Doğmak için her şeyi yapardı. Gerekirse karnından çıktığı annesinin leşini doğumhanede bırakır, hatta dünyaya ikizine yapışık bile gelir, ama yine de doğardı..."

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.305) 
03 Mart 2015 Salı

Annem gelecek birazdan. Beni almaya gelecek. Sonra da gideceğiz. Doktora telefonda söylemiş. Bana hiç kızmamış. Senin annen de gelecek mi?
Zargana gözlerini açtı. Başını yavaşça çevirip Alex'e baktı. Ve konuştu.
Öldür kendini.
Alex ağlamaya başladı.

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.35) 
03 Mart 2015 Salı

Aklınız ve onun ürünü olan dünya utanç verici. Hepinizi yemek istiyorum.

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.92) 
03 Mart 2015 Salı

İnsanın kaderine öldürene kadar tecavüz etmeyi istediği gün,o kaçış fikrinin bir kara delik gibi zihnine gelip yerleştiği gündür.Yoksul olduğu için bilgiye ulaşamayanlardan,hayatı ve insanlığı sorgulayamayanlardan,en yüksek eğitim olanaklarının sunulduğu,delirmek için yeterli bütün malzemeye sahip bütün çocuklara kadar bütün hayat tarzlarında,kaçış,rahatsız ama çekici bir yere sahiptir.Üzerinde fazla oturulamayan sert bir koltuk gibi.Anarşist yazarların okunması gerekmez yaşanan yerden kaçma fikrinin ortaya çıkması için.Paranın olup olmaması,bir kentte ya da bir kasabada yaşanması hiçbir şeyi değiştirmez.Bir insan ya gitmek ister ya da kalmak.Gidenler üzüntüyü çarşaf yapıp üzerine yatar ve o çarşafın üzerinde bin bir zevk içinde hayatla sevişir.Kalanlarsa vasat hayatlarını,bir ürünün taban ve tavan fiyatlarına benzeyen taban ve tavan duygular içinde yaşayarak yerleşik düzenin sokak lambaları haline gelir...

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.53) 
05 Şubat 2015 Perşembe

Günahların bedeli ve işleyenlerin belleği yoktur. Anımsamayan ödemez.

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.143) 
05 Şubat 2015 Perşembe

"Türkiye'de rakı içerken, kadehi önce sofraya vurur sonra diğer kadehlerle tokuştururuz."
"Neden?"
"İki nedeni var. Öncelikle sağlıklarına içtiğimiz ancak sofrada olmayan ve sevdiğimiz kişileri anmak için. İkinci nedense rakının insanı konuşturmasından kaynaklanır. Kadeh sofraya vurulursa gizlilik yemini edilmiş demektir. O sofrada konuşulacak her konu o sofrada kalacaktır. Rakı insanı soyar. Sarhoş, sofradan çıplak kalkandır. Ama sofranın adı rakı sofrasıdır. Yani çıplaklar kampı. Şerefinize!"

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.181) 
05 Şubat 2015 Perşembe

İnsanın öğrendiği ve unuttuğu ilk bilgi, düşünmektir. Dolayısıyla ilk insan da son insan da turisttir. Tezgahtarsa şeytandır. Bu yüzden şeytan kelimesinin İngilizcesi "satan" diye yazılır.

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.162) 
05 Şubat 2015 Perşembe
210

Dünya bir tezgahtır. Tezgahın hangi tarafında hayat olduğuysa ancak ölünce anlaşılır.

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.210) 
10 Ocak 2015 Cumartesi

Bir girdabın içinde usulca dolaşmak çıkış yolunu bulmanın en kolay yöntemidir. Sakin ve sabırlı olmak gerekir. İtiraz ve isyanı gülünç bulan girdaplar sadece kanı soğuk olanlara açarlar çıkış kapılarını. Zamanın olmadığı yerde geç kalmak da yoktur. On altı yaşındakilerin önlerindeki hayatsa sonsuzdur.

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.159) 
10 Ocak 2015 Cumartesi

Çok az insan hayal ettiğini yaşar. Çok azı söylediklerini yapar. Yazar, yazdığı kahraman değildir. Balzac olmayan her şey Balzac'ın kitaplarındadır.

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.153) 
10 Ocak 2015 Cumartesi

Hayatta buçukların hiçbir değerinin olmadığını daha bilmediği için yılların yanına ayları da eklemeyi ihmal etmemişti.

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.122) 
09 Ocak 2015 Cuma

İntihar rakamlarının günümüz dünyasında bu denli yüksek olmasının başlıca nedeni hayatın zor ve insanların zayıf olması değil, insanların bir canlıyı öldürmeden insan olamayacakları gerçeğidir. Kişi böyle bir şartın varlığından bile haberdar değildir, ancak rahatsızlığını hissetmekte ve hareketini çok daha görünür unsurlara bağlayarak cinayetlerini işlemektedir. Sadece yaralayarak, sakatlayarak erişebileceği amaçlarına, öldürerek ulaşmayı tercih eder. Başka bir canlının varlığına son veremeyecek olanlar da intihar yolunu seçer.

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.89) 
08 Ocak 2015 Perşembe

Zargana gözkapaklarını betona sürte sürte kaldırdı. Birikmiş gözyaşlarını ve gökdelenden gelen logo biçimindeki ışığın o gözyaşı gölünün üzerindeki yansımasını gördü. Tekrar kapattı gözlerini. Görülecek bir şey olmadığını on ikinci yaşında anladı.

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.76) 
08 Ocak 2015 Perşembe

Hayat, magmanın tabanları yakmaya başlayacağı güne kadar var. Daha sonrası yok. Küllerin aşkları, dostları olmaz. El ele bile tutuşamazlar. Rüzgar izin vermez. Savrulurlar. İnsanlar gibi. Bronzlaşmış tatilcilerin tanımadıkları denizlerin akıntılarına kapılmaları gibi.. Yanık kokan bir dünya. Tüten insanlar. Dumanlı bir hayat. Cehennemden biraz daha serin bir dünya...

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.69) 
27 Ağustos 2014 Çarşamba

"Beni terk edenlerin hepsi kapı oldu. Çünkü sırtlarını bile görmeye vaktim olmadı. Kapıyı çekip çıktılar ve ben daha ne olduğunu anlayamadan kapıya dönüştüler."

Hakan GÜNDAY,  Piç(Sf.100) 
27 Ağustos 2014 Çarşamba

"Okşayan elleri ısıranlar, tekmeleyen ayakları öperler."

Hakan GÜNDAY,  Piç(Sf.55) 
18 Temmuz 2014 Cuma

İnsanın, kendisinden başka hiçbir ölçüsü olmadığı için ortada bir soru da yoktu!

18 Temmuz 2014 Cuma

Bazen normalliğin, bazı insanlara doğuştan verilmiş bir yetenek olduğunu düşünüyorum.

12 Temmuz 2014 Cumartesi

"Yarar yok bu dünyada! Ölüm varsa yarar yok! Ölüm bütün sihri bozar. Kurtardığın hayatlar da ölür. Aldığın Nobeller de paslanır. Doğduğun evler de yıkılır. Bin yıl yaşa, görürsün!" dedim kendime...

12 Temmuz 2014 Cumartesi

Mutsuzluğun nedeni başarısızlıktan gelmemeliydi, hele hayal kırıklığı asla gözyaşlarının nedeni olmamalıydı... Neden insanlar bir türlü anlayamıyorlar hayattan hiçbir şey beklememeleri gerektiğini, diye düşündüm. Neden binlerce kitap, film, şarkı, şiir umudu tek hayat kaynağı olarak göstermiş, diye düşündüm... Hiçbir zaman ümit etmedim.Umutla tanışmadım. Eğer mutsuzluk, istediğini bulamamaktan, hayalini gerçekleştirememekten kaynaklanıyorsa sıradanlaşır. Sadece adı kalır. Güler geçerim sınavlarında başarılı olamadıkları için ağlayan gençlere, sevdikleri terk ettiği için intihar eden kadınlara. Kolay mı bu kadar tanımak mutsuzluğu hayatın karanlığında? En anlaşıldığı noktada başlar bilinmezliği hikayenin. Kolay mı hayat, daha zengin olamadağı için bir adamın ağlayacağı kadar?

02 Temmuz 2014 Çarşamba

Düşün! Bize, matematik dünyasının kurgusal ve sonsuz olduğu öğretildi. Bunu kabul ederim. 1'den sonra 2 gelir dendi. Bunu da kabul ederim. Ama sonra, 1 ile 2 arasındaki sonsuzluğu düşündüm. Peki o nereye gitti? İrrasyonel sayılar varken bir sayıdan sonra diğer bir tam sayı nasıl gelebilir? Eğer 1'den sonra virgül konursa ve bunun da kıçına sonsuz sayı konabiliyorsa 2 nasıl gelir? İşte! Soru bu! Yanıtsız bir soru. Ve işte matematiğin hatası! Dolayısıyla matematik yok. Onun üzerine kurulmuş dünya düzeni de yok... Ama ben anlayabilirim. Anlayabilirim bu sorunu. Ve o zaman ortaya yaklaşık sayılar çıkar. Yani hiçbir sayı tam değildir. Hepsi tama yaklaşır. Ama varamaz. Demektir ki, 1,999...9'u bize 2 diye yutturmaya çalışan bir dünyanın çocuklarıyız. Ve dünya da aslında tam gibi görünürken, aslında bir irrasyonellik harikası. İşte bunun için hayat yoktur. Olsa dahi o da irrasyoneldir! Yani anlamsızdır. Ne bir başlama nedeni, ne de bir oluş nedeni vardır. Evrende uçuşan kocaman bir irrasyonellik. Tabii ki dünyanın bir anlamı olması gerekmiyor. Belki de onu anlamdıran üzerinde yaşayan akıl sahibi yaratıklardır. Ama onların da bizi getirdiği nokta ortada!

24 Haziran 2014 Salı

Ruhumdaki düğümler fazlasıyla sıkı. Kimsenin onları çözecek kadar ince tırnakları yok. Bense çoktan vazgeçtim tırnaklarımı uzatmaktan. Kendimi bilmeyi bıraktım. Ölümü bilmek ve anlayabilmek bile daha kolay. Yanıtı olmayan bir soru olarak geldim dünyaya. Ve sorusu olmayan bir yanıt gibi de gidiyorum.

13 Haziran 2014 Cuma

Artık zamanı geldi. Artık acı zamanı. Şiddetin şiiri duyulmalı. "Cash from Chaos" günlerindeki gibi. Kargaşa başlamalı. İnsanlar ağlamalı. Dünya, üstündekileri kusturacak kadar hızlı dönmeli. Perde aralanıp içeriye kanın soğuk kokusu yayılmalı. İtiraflar, takipler, tahminler, tehditler, intikam yeminleri magafonlardan evlere sızmalı. Görünmez adamların barbecue partilerinde Üçüncü Dünya ülkelerine biçtikleri kefen yırtılmalı. Arkasında hiçbir teşkilatlı güç bulunmayan parmak, tetiği çekip tek başına bir insanın sahip olabileceği bütün deliliği göstermeli. Uyuyan halkların yataktan düşme zamanı geldi. Gözkapaklarının jiletle kesilmesinin zamanı. Ebedi uykusuzluk zamanı. Şimdi suikast zamanı...

20 Mayıs 2014 Salı

Belki de bu sayede hayat devam ediyordu. Kimse, neye neden olduğunu önceden bilemediği için... Çünkü her davranışının zaman içindeki bütün sonuçlarına önceden tanıklık eden kişinin ilk tepkisi, büyük ihtimalle, durmak olurdu. Durmak ve durdurmak. Dehşet içinde. Hareket etme korkusundan kalbi durana kadar. Çünkü her hareketin nihai sonucu acıydı ve belki de, insanoğlu bunu bilse, hiç doğmazdı. Belkide daha kötüsü, bütün bunları bilse de doğmaya devam ederdi. Ne de olsa, insandı ve doğası gereği arsızdı. Doğmak için her şeyi yapardı. Gerekirse karnından çıktığı annenin leşini doğumhanede bırakır, hatta dünyaya ikizine yapışık bile gelir, ama yine de doğardı...

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.305) 
28 Nisan 2014 Pazartesi

Platon'un Mağara İstiaresi'ne karşılık, ben de Kuyu İstiaresi'ni yazdım: doğdukları andan itibaren düşen insanların, yanlarından hızla geçen fırsatlara ve başka insanlara tutunup tırmanmalarını ve bunu sadece doğdukları andaki yüksekliklerine erişebilmek için yaptıklarını anlattım. Ancak ellerini ağızlarına sokup, parmaklarını ısırıp hiçbir şeye tutunmamaya kararlı olanları da anlattım.

21 Aralık 2013 Cumartesi

Hava kararmıştı. Göz göre göre ama kimseye görünmeden. Hem aniden hem de yıllar içinde yaşlanan bir insan gibi.

21 Aralık 2013 Cumartesi

"Kendimden nefret ediyorum ve ölmek istiyorum" cümlesinin aksine "Ölümden nefret ediyorum ve kendimi istiyorum"

21 Kasım 2013 Perşembe

İnsan kendi hayatının içinde kaybolmuşken nadiren dikkat eder sabah kahvaltısında kaç dilim ekmek yediğine.

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.43) 
25 Ekim 2013 Cuma

Sadece bir saniye için hayatın da mesaisi olması gerektiğini düşündü Zargana. Yani yaşanacak zamanın tercih edilmesi gerektiğini. Gece ya da gündüz. İkisini birlikte yaşadığı için mutsuzdu insan. Kaldıramıyordu aynı hayatın içinde hem geceyi hem gündüzü. Onun için uyku vardı belki de. Ve onun için bu kadar mutsuzdu belki de uyuyamayan insanlar.

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.187) 
06 Ekim 2013 Pazar

Her şey, ölülerin başını beklemekten iyidir, diye düşünmüştü. Sonra da köyüne dönmüş ve yaşlı annesiyle kucaklaşmıştı. "Ne yaptın oğlum bunca yıl?" diye sormuştu kadın. O da "Hiç" demişti "Durdum öyle."
"Peki, şimdi ne yapacaksın?"
"Yoruldum durmaktan, bir şeyler yapacağız işte."
"İyi de ne?"
"Daha yeni geldim be ana, pişman etme adamı!"
Yasin hiç bir şey yapmayacak ve durmaya devam edecekti. Ölene kadar. Sonra da yok olup gidecekti. Hiç gelmemiş gibi. Dünya üzerindeki insanlardan farklı olarak. Çünkü bütün insanlar bir şeyler yapmış, yapıyor ve yapacaktı. Hatta öldükten sonra bile. Bazıları cennete gidecek, bazıları doğaya karışacak, bazıları da yeniden doğacaktı. Kimse Yasin kadar yok olup gitmeyi göze alamıyordu. Kimse, bir iz bırakmadan kaybolmaya cesaret edemiyordu. Dünyadan gelip geçtiklerine birilerinin tanıklık etmesi şarttı. Varlıklarını süslemek için Yasin hariç, herkesin, içine gömüldüğü bir piramidi vardı. Ama Yasin fazla ölü görmüştü. Hayatı boyunca bir savaş alanında yaşamış gibi. Dünya üzerinde hayatta kalan en son insan kadar ölü görmüştü. Belki de bu yüzden yok olup gitmekten korkmuyordu. Var olmaktan yeterince korktuğu için.

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.261) 
01 Eylül 2013 Pazar

Su temizledikçe kan lekelerini, kanın kaynağı belli oluyordu. İnce bacaklarının arasından sıçramıştı her yerine. Bir şeyler parçalanmıştı o bacakların arasında. Bir şeyler yırtılmıştı. Bir şeyler ölmüştü. Su temizledikçe kan lekelerini, mor dövmeler kalıyordu geriye. Derdâ'nın her çıplak yerinde. Bir şeyler doğmuştu. Mor gözler. Sırtında bile gözü vardı artık. Derdâ'nın. Şimdilik görmese de vardı. Belki de mor gözün açılması için gereken tek şey, biraz zamandı.

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.61) 
01 Eylül 2013 Pazar

Derdâ, kısa araba geçmişinde en sevdiği yer olduğuna kara verdiği cam kenarında oturuyordu. Manzaradan değildi cam kenarını sevmesi. Yanında bir insan az olması demekti. Öğreniyordu Derdâ. Ne kadar az, o kadar iyi!

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.57) 
01 Eylül 2013 Pazar

Bin "Sikeyim!" bitti ve Derdâ başını kaldırıp üzerindeki düğmelere baktı. Dikkatini lamba çekti. Daire biçimindeki lambanın içindeki bir leke. Daha dikkatli baktı. Leke, bir sinekti. Hâlâ hayatta ve her nasılsa fanusun içine girip sıkışmış olan bir sinek. Daracık akvaryumunun duvarlarına çarpa çarpa uçmaya çalışan bir sinek. Derdâ acımadı. Hem de hiç. Lambayı yaktı.

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.56) 
01 Eylül 2013 Pazar

Birkaç dakika boyunca Yatırcalı kızı ve öğretmeni Yeşim'i düşündü. Gözünün önünde dolaştılar. Biri ağladı, diğeri konuştu. Sonra yavaş yavaş silindi yüzleri. Nazenin'den öğrenmişti. Tam da onun gibi söyledi. İçinden. Tek nefeste: "Sikeyim!" Hoşuna gitti. Tekrarladı. "Sikeyim, sikeyim, sikeyim!" Gözle seçilemeyecek incelikte bir gülümsemeye kavuştu yüzü. Nasıl olsa kimse duymuyordu. İnsanlar, diye düşündü. Ne görüyorlar ne de duyuyorlar. Bin kere, dedi, söyleyeceğim. Hepsi için, "Sikeyim, sikeyim, sikeyim, sikeyim, sikeyim, sikeyim, sikeyim, sikeyim, sikeyim, sikeyim..." Hatta bir ara, oynamak için insanların sağır kulaklarıyla , bir kaç tanesini düşünmekle yetinmeyip fısıldadı. Kim'le biten kuyruklarını, ağızının içinden biraz da olsa dışarı çıkarıp söyledi. Yanında oturan Ubeydullah, dudakları hızla hareket eden kızın uçak korkusundan dua ettiğini ya da Ebcet'in "Beş yaşındaydı gönderdiğimizde" dediği Kuran kursundan kalma bir sureyi okuduğunu düşünüp memnun oldu.

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.55) 
01 Eylül 2013 Pazar

Kadınlar salona sığabilmek için birbirlerine yanaşıp yerde oturuyorlardı. Derdâ, geniş sarı koltukla duvarın arasını tercih ediyordu. Bu yüzden sohbete bir kaç dakika erken inip orayı kapmaya çalışıyordu. Çünkü Derdâ gizlenmeye çalışıyordu. Çünkü Derdâ normalde beli lastikli tek parçalı tercih etse de, iki yıldır sohbete inerken iki parçalı çarşafıyla örtünüyor ve kimseye belli etmeden sol elini şalvarına, orta parmağını da kendine sokuyordu. Hemen yanındaki kadınlar göz yaşları içinde Vezir'i dinleyip histeri nöbetleri geçirirken, Derdâ da üç saa içinde en az üç kez kasılıp yüksek sesle inliyordu. Böylece kendisi kalabalığa, sesi de uğultuya karışıyordı. Parmağını içinin duvarlarında bir kanca gibi sürterken, yüzleri olmayan onlarca erkek tarafından kuşatıldığını ve her biri tarafından sırayla sikildiğini hayal ediyordu. Zevk merdiveninin son basamağı olan hayaliyse kurmakta acele etmiyordu. Bu hayalde Bezir, bir mucize eseri donuyor, karısının kasılmaktan buruşmuş yüzünü kudurmaktan çıldırmış halde izlemek zorunda kalıyordu. Bezir'in müdahale edemeyişinin nedeni, her sohbette değişiyordu. Bazen felc geçiriyor, bazen elleri ve ayakları bağlanmış oluyor, bazen de üç kişi tarafından zorla tutuluyordu.

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.63) 
01 Eylül 2013 Pazar

Notalar yavaşladı ve göz kapakları birbirlerine kalktı. İkisi de uzanıp kadehlerini aldı ve gözlerini aşklarından ayırmadan yudumlarını çektiler.Bir nefes gibi.Bir nefes zehir...

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.354) 
29 Ağustos 2013 Perşembe

"Aynı gün içerisinde bir ölüm ve bir intihar teşebbüsüne ev sahipliği etmiş olan okul, kamuflajlı misafirlerini ağırlıyordu. Jandarma erleri çocuklar ile şakalaşıyor ama çocuklar gülmüyordu. Yüz başı okul müdürünü dinliyormuş gibi yapıyor ama duymuyordu. Nezih iki parmağıyla şakalarını ovuyor ama başı ağrımıyordu. Derdâ ağzındaki lokmayı çiğniyor ama yutmuyordu. Revirin tek sedyesinde yatan Yeşim'se ölmek istiyor ama yaşıyordu."

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.22) 
23 Ağustos 2013 Cuma

"Ne diyordum?"
"Tanrı'nın evreni yaratmaya çalışırken havaya uçtuğunu söylüyordun."
"Evet. Evren bir deneydi. Tanrı'nın bir deneyi. Ancak her şey yolunda gitmedi. Tanrı patladı ve parçaları her yere yayıldı. Buna Big Bang adı verildi. Bizim yapmamız gereken, her şeyi birleştirmek. Her şeyi ve kendimizi bir araya getirmek. O zaman Tanrı yeniden tek parça olacak. Şimdiki zayıflığımız bundan kaynaklanıyor. İyiliğin ne olduğunu biliyoruz ama iyi olamıyoruz. Çünkü içimizde Tanrı'nın sadece küçük bir parçasını taşıyoruz. İyilik ve kötülük çelişkisi buradan geliyor. Gücümüzün asla yetemeyeceği hayallerimiz var: erdem, yüksek değerler, sonsuz kardeşlik, insanlık barışı gibi. Ama birleşmediğimiz sürece ne yazık ki hiçbiri gerçekleşmeyecek."

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.159) 
21 Ağustos 2013 Çarşamba

Türkiye caza benzer. Bir sonraki notanın ne olduğunu tahmin edemezsiniz. Ve bu yüzden dinlemeye devam edersiniz.

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.148) 
17 Ağustos 2013 Cumartesi

Akıl sadece Tanrı, beyinse bir çocuk tarafından korunabilir. Insanı koruyan ölümdür. Niye hayal organıyla yaşadığı sürece kendine zarar verecek olan insanı sonsuz acıdan kurtaran ölüm, doğumdan üstündür.

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.121) 
17 Ağustos 2013 Cumartesi

Yoktan var etmek bir düşünce, yoktan var ettiğini düşünmek hayaldir. İnsan düşünmez, düşündüğünü hayal eder.

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.121) 
14 Ağustos 2013 Çarşamba

Tezgâhtarlar bin bir tezgâhla Avrupa Birliği'nin kurucu üye ülkelerinin vatandaşlarından tane tane yumoş indirirken. Türk hükümetleri milyonlarca yumoşluk savaş uçaklarını tek tezgâhta satın alır.

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.102) 
14 Ağustos 2013 Çarşamba

Hayal kırıklığı, varoluş uykusuzluğu ya da sadece merak kurbanı olan insan, yeryüzündeki benzerlerinin tamamını öldürüp Tanrı'yla yalnız kalmak isteyebilir. Eğer oralarda bir yerdeyse, Tanrı'yla konuşmak için en yüksek dağın zirvesine çıkıp "Neden?" diye sorabilir. "Artık yalnızız. Ne mucizelerinden korkacak yığınlar var, ne de cennet ve cehennemine yollayabileceğin iki ayaklı hesap makineleri. Sadece sen ve ben. Anlat şimdi. Neden?" Düşünce, insanın ölümsüz olan tek organıdır.

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.105) 
14 Ağustos 2013 Çarşamba

Takım elbiseli hastabakıcılara tezgâhtar denir.

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.112) 
14 Ağustos 2013 Çarşamba

Çocuk mahkemesi Mustafa'yı bir yuvaya yerleştirene kadar üvey babası çocuk dövme şampiyonu oldu. Aldığı ödül, ölüm oldu.

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.110) 
08 Haziran 2013 Cumartesi

"Omnes vulnerant ultima necat.."
Hepsi yaralar, sonuncusu öldürür..

08 Haziran 2013 Cumartesi

Diyebilirsin ki,
bir insanı, fotoğraflarından ve hakkındaki haberlerden ne kadar tanıyabilirsin?
Haklısın.. Belki de çok az..
O zaman şöyle demeliyim: Seni az tanıyorum.. AZ..
Sen de fark ettin mi?
Az dediğin, küçücük bir kelime. Sadece A ve Z..
Sadece iki harf..
Ama aralarında koca bir alfabe var..
O alfabeyle yazılmış on binlerce kelime ve yüz binlerce cümle var..
Sana söylemek isteyip de yazamadığım sözler bile o iki harfin arasında..
Biri başlangıç, diğeri son..
Ama sanki birbirleri için yaratılmışlar..
Yan yana gelip de birlikte okunmak için..
Aralarındaki her harfi teker teker aşıp birbirlerine kavuşmuş gibiler..
Senin ve benim gibi..

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.349) 
08 Haziran 2013 Cumartesi

İçinde mermi adına taşıdığı düşünceler herhangi bir silahın şarjörüne sığmayacak kadar kalabalıktı..

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.151) 
08 Haziran 2013 Cumartesi

Yıllar sonra tekrar birlikteyiz..
Hepinizi tanıyorum.. Hepiniz tanıdıksınız..
Yüzleriniz, kıyafetleriniz, kızgınlığınız, hayal kırıklığınız..
Hepsini hatırlıyorum..
Belki sizlerle savaşmadım..
Belki hiçbirinizin omzuna dokunmadım, ama bunun bir önemi yok..
Çünkü bizle aynı Hak edilen payların alındığı yer burasıdır. Tabii yapılan taksim bazen adaletli olmayabilir. Ama zaten meydanın adı sadece Taksim'dir. Adil Taksim Meydanı değil. ve rüyalarımız da aynı..

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.109) 
08 Haziran 2013 Cumartesi

Ben, diyordu insan değilim..
Çünkü üşüyorum..
Sizler üzerinize hatıralarınız, aileleriniz, dostlarınız, mesleklerinizle örterken ben üşüyorum..
Çünkü bunların hiçbirine sahip değilim..
Ve olmak da istemiyorum..

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.92) 
08 Haziran 2013 Cumartesi

Batı hafiflemek,
Doğu ağırlaşmak için kaldırır kadehini..

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.81) 
08 Haziran 2013 Cumartesi

Yer çekiminden daha güçlü değildi iradesi..
Önce küçük, sonra daha büyük bir damla göz bebeğinin altından aktı..

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.57) 
24 Mayıs 2013 Cuma

Bir insan ya gitmek ister ya da kalmak..
Gidenler üzüntüyü çarşaf yapıp üzerine yatar ve o çarşafın üzerinde bin bir zevk içinde hayatla sevişir..
Kalanlarsa vasat hayatlarını, bir ürünün taban ve tavan fiyatlarına benzeyen taban ve tavan duygular içinde yaşayarak yerleşik düzenin sokak lambaları haline gelir..

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.53) 
24 Mayıs 2013 Cuma

Anarşist yazarların okunması gerekmez yaşanan yerden kaçma fikrinin ortaya çıkması için..

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.53) 
24 Mayıs 2013 Cuma

Dünya üzerinde iki tür insan vardır:
Trafikte sarı ışığı gördüğünde frene dokunanlar ve aynı sarı ışık karşısında gazı kökleyenler..

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.17) 
24 Mayıs 2013 Cuma

İnsanları anlamak zor değil..
Hepsinin de doğum izleri gibi karakter izleri var sağlarında sollarında..
Biraz dikkatli bakmak yeterli..
Haritalara benzerler..
Ölçeklerinin nerede yazıldığını bulana kadar korurlar esrarlarını..

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.13) 
24 Mayıs 2013 Cuma

Hayat, cinsel ilişkiyle bulaşan ölümcül bir hastalıktır..

Hakan GÜNDAY,  Zargana(Sf.10) 
21 Mayıs 2013 Salı

Duruyorum.. Zamanla birlikte.. Nöbetteyiz..
İkimiz de..

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.267) 
20 Mayıs 2013 Pazartesi

Düz bir çizgiden çok, bir küreydi zaman..
Mükemmel bir küre..
Geçmiş, yeterince derine gömülürse gelecekten çıkıyordu..

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.232) 
20 Mayıs 2013 Pazartesi

Seni dünyadan nefret ettiğim kadar seviyorum..
Aramızda kaç meridyen var, bilmiyorum, ama bana tutun, geliyorum..

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.228) 
12 Mayıs 2013 Pazar

Milyarda bir ihtimal.. Milyarda bir..
Ben altı milyarda birdim..
Milyarda bire inanabilirdim..

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.97) 
12 Mayıs 2013 Pazar

Son kelimem, "Yoruldum" olabilirdi..
Gözlerimi bile kaldıracak gücüm kalmamıştı..

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.92) 
12 Mayıs 2013 Pazar

Ona kızgın değildim..
Ne de olsa başka bir yerdeydik..
Başka şartlar altında..
Ya da o üstünde kalmış, ben şartların altına düşmüştüm..

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.85) 
12 Mayıs 2013 Pazar

Madem insanın hayvandan farkı alet kullanabilmesiydi..
İnsanın ilk kullandığı alet de başka bir insandı..

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.50) 
04 Mayıs 2013 Cumartesi

Düşünceler mükemmel, ancak davranışlar kusurludur..
Bir insanı sevdiğini düşünmek, ona bunu söylemek ve ardından sarılmakla anlatılamayacak kadar mükemmeldir..

Hakan GÜNDAY,  Azil(Sf.31) 
04 Mayıs 2013 Cumartesi

Her şeyi düşünebilir, her şeyi hayal edebilir, ancak sadece seçtiklerini gerçekleştirebilirsin..
Düşünce şeytandan, davranış Tanrı'dandır..
Hangi düşüncenin davranışa dönüşeceğine karar verense insandır..

Hakan GÜNDAY,  Azil(Sf.24) 
04 Mayıs 2013 Cumartesi

Aynı yüzdeki iki gözün arasında bile bakış açısı farkı vardı..

Hakan GÜNDAY,  Azil(Sf.16) 
04 Mayıs 2013 Cumartesi

Benimle savaşma..
Çünkü kazanırsan, kaybedersin..

Hakan GÜNDAY,  Azil(Sf.14) 
28 Nisan 2013 Pazar

Bu cümle, yazmayı öğrendiğimin kanıtıdır..
Bu cümleyse, okumaya devam ettiğinin kanıtı..
Birlikte, iki kanıtı olan bir suç işleyeceğiz..

Hakan GÜNDAY,  Azil(Sf.13) 
27 Nisan 2013 Cumartesi

Hepimizin de gideceği yerler var ama zaten biz o yerlerden geliyoruz..
Dolayısıyla geldiğimiz yerle gideceğimiz yer arasında sıkıştık..

Hakan GÜNDAY,  Piç(Sf.146) 
27 Nisan 2013 Cumartesi

Her meziyetin bir eziyeti vardır..

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.106) 
27 Nisan 2013 Cumartesi

Düşünce, insanın ölümsüz olan tek organıdır..

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.105) 
27 Nisan 2013 Cumartesi

Hayal gerçeğe katlanmak için gereklidir..
Temel gıda, giyinme ve barınma gibi bedene yönelik harcamalar eti, hayaller ruhu doyurur..

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.71) 
27 Nisan 2013 Cumartesi

İnsanın en zor dayanabildiği çalışma koşulu olan tekrar, sağlıklı bir aklın ani ölümüne neden olur..

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.69) 
27 Nisan 2013 Cumartesi

Kelimeler taş,ağızlar sapan olduğunda sakin olmak şarttı..

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.22) 
27 Nisan 2013 Cumartesi

Kelimeler taş ağızlar sapan olduğunda sakin olmak şarttı..

Hakan GÜNDAY,  Malafa(Sf.22) 
19 Şubat 2013 Salı

"Neden" sorusu piçliği yok eder. "Çünkü" ile başlayan cümleler sadece istenildiğinde kurulmalıdır. Aksi takdirde piçlerin diğer insanlardan farkı kalmaz. Oysa piçler diğer insanların aklına gelmeyen her şeydir.

Hakan GÜNDAY,  Piç(Sf.211) 
18 Şubat 2013 Pazartesi

"Çünkü sıfırdan hayatlarını yaratmış insanların hikayeleri kadar hayatlarından bir sıfır yaratmış olanlarınki de gösterişlidir."

Hakan GÜNDAY,  Piç(Sf.124) 
18 Şubat 2013 Pazartesi

Dünya üzerindeki yaşıtlarının yarısı gibi "Tanrı var mı, yok mu?" sorusunu hiçbir zaman sormamış olan piçler, Tanrı'nın var olduğunu bilir ancak ona inanmaz ve kulları olmayı reddederler. Tanrıtanımazların aksine Tanrı'yı bilir ama tanımazlar. Tanrı'nın yarattıklarını hatalı bulurlar. Tanrı'nın çalışma tarzını beğenmezler.

Hakan GÜNDAY,  Piç(Sf.156) 
03 Şubat 2013 Pazar

...hapsolmuşuz görünmeyen duvarlı hücrelere .

29 Kasım 2012 Perşembe

"Sevgi, tırmananları birbirine bağlayan bir halattı. Biri düşerse diğerlerinin hayatta kalması için halatın kesilmesi gerekiyordu. Ancak sevgi, kesilemeyecek kadar kalın bir halattı ve sonunda herkes düşerdi. Aptallar sevdikleriyle düşer, kötüler sevdiklerini aşağı çeker."

Hakan GÜNDAY,  Azil(Sf.19) 
29 Kasım 2012 Perşembe

"Çünkü duygular, insanın yalnızlığını reddedişiyle başlayan kurgunun sözlüğünde yer alırlar."

Hakan GÜNDAY,  Azil(Sf.94) 
23 Kasım 2012 Cuma

"Herkesin öyle bir hikayesi yok muydu? Başlayıp da bitiremediği. Çünkü kimsenin dinlemediği. İçine atmak diye bir şey varken, anlatmaya ne gerek vardı?"

02 Kasım 2012 Cuma

Her şey sıfırın altında başlar. Kar maskeleri geçirildikçe başların etrafına, gerçek yüzler ortaya çıkar. İnsan, saklanınca kendisi olur.Kalın kumaşlara gömülünce çıplak kalır. Her şey sıfırın altında biter. Hayaller de, gerçekler kadar buz tozuna dönüşünce.

Hakan GÜNDAY,  Ziyan(Sf.249) 
01 Kasım 2012 Perşembe

Doğalı çok olmadığı için ölümü aklına getirmeyen bir çocuğa benziyordu insanlık.

01 Kasım 2012 Perşembe

Hiçbir şey sonsuz değildir. Özellikle de zaman...

03 Eylül 2012 Pazartesi

İnsan doğar. On-on beş yıl sonra dünyanın nasıl bir tezgah olduğunu ve doğumla ölüm arasına nasıl hapsedildiğini fark eder. Bu aslında bir histir, bilgi değil. Ve ilk tepkisini verir. Avazı çıktığı kadar bağırarak. Bu çığlık, bir kalabalığın içinde cüzdanını çaldırdığını fark eden kişinin çaresiz haykırışına benzer. Önce, aşağılayan ve umursamaz bakışlar atan kalabalık, sonra da aşırı gürültüye dayanamayıp, içlerinden birini, bağırıp çağıranla konuşmaya gönderir. O da gidip: "biz de çaldırdık cüzdanı, ne var? Senin gibi kıçımızı yırtıyor muyuz?" der. Böylesi bilimsel bir müdahale için, genelde diplomalı olanlar tercih edilir. Kalabalığın kayıtsızlığı karşısında yavaş yavaş sesi kesilen yaygaracı, gerçeği kabullenir ve çevresini insanlarla doldurur. Buna, büyüme denir. Yetişkin olma. Tam olarak yetişkin uysallığı. Yapay bir haldir. Tasarlanmıştır. İşlevselliği üzerine hesaplar yapılıp öyle biçimlendirilmiştir. Yetişkin uysallığının temeli, toplumun varlığının sürdürülebilmesi için toplumdaki her bireyin bir boka yaraması gerektiği inancında yatar. Ve en önemlisi, yetişkin uysallığı, tamamen ölçüsüz bir dünyada milimetrik biçimde ölçülüdür. Yaş ağacın eğilip kendi köküne oral seks yapmasından ibarettir. Oysa on dört yaşındaki bir çocuğun, ergen öfkesi olarak nitelenerek küçük görülen aşırı davranışları, doğal olandır. Gözlerindeki doğum çapakları dökülmüş ve dünya üzerinde dönen bütün dolapların sırtına yüklenmiş olduğunu anlamıştır. Kendini odasına kilitleyip dışarıyı dışarıya hapsetmeye çalışır. Ya da bütün kapıları ve duvarları avazı çıktığı kadar bağırarak yıkmaya. Tepkileri insanın ateş saçan bir ejderhayla karşılaşınca vereceği türdendir. Dolayısıyla bu tepkinin, hayatta kalındığı sürece, yani ejderha yok olup gitmediği sürece devam etmesi gerekir. Ancak tabii ki, böylesi bir hayat boyu ergenler güruhu toplum yapısını sikip atacağından, yetişkin uysallığına geçiş, insanlığın bir gereği olarak algılanır. Toplumsal bir farz. Ama bazılarının kafası kalındır ve onlar son nefeslerine kadar bağırmaya devam eder. Çünkü hayat aşırı bir süreçtir. Çünkü dünya aşırı bir yerdir ve ikisinin de hak ettiği, suratlarının ortasına inen aşırı şiddetli yumruklardır. Bu yüzden, ergen isyanı, bir insanı öldürme için onu altmış kez bıçaklamaktır. Çünkü gözlerini dünyaya ancak on dört yaşlarında açabilen biri, her insanın ağzı tüten en az altmış ejderha tarafından kuşatılmış olduğunu anlayandır. Sonuç olarak, insanlığın ergenlik hali, bütün aptallığına rağmen, hayatı boyunca özgür bir yaratığa en çok benzediği dönemdir.

Hakan GÜNDAY,  Az(Sf.120) 
13 Temmuz 2012 Cuma

Düşünce şeytandandır, davranış Tanrı'dandır. Hangi düşüncenin davranışa dönüşeceğine karar verense insandır.

Hakan GÜNDAY,  Azil(Sf.24) 
16 Mayıs 2012 Çarşamba

"Seni anlıyorum" demek büyük bir yalandır. Kocaman bir yalan. Kimse kimseyi anlayamaz ve tanıyamaz dünyada... var olan en sağlam zırh insan vücududur. İçindekileri en iyi saklayan kasa odur.

06 Ocak 2012 Cuma

Kendimi beyaz kadranlı, romen rakamlı bir duvar saatindeki saniye çubuğu gibi hissediyorum. Sadece dönüyorum. Zamanın kendisiyim.

Geçiyorum.

06 Ocak 2012 Cuma

Hayat seni öyle bir noktaya getirir ki kendini sevdiklerinle savaşırken ve nefret ettiklerinle sevişirken bulursun, üzülürsün, pişman olursun, sonra biraz zaman geçer ve tersinin bu dünyada işlemediğini anlarsın.

06 Aralık 2011 Salı

Piçler iradelerini sadece hayatta kalmak için harcarlar. Dünya üzerinde bir gün daha geçirebilmek için. Çünkü onları en çok zorlayan konu hayattır. Bütün iradelerini yataktan kalkmak akıllarından geçen delice düşünceleri gerçekleştirmemek için harcarlar. Dolayısı ile eline doğdukları topluma yararlı bir birey olmak ve o ele tükürmemek konusunda irade eksiligi çeker. Sadece ve sadece hayatta kalmak için harcadıkları irade miktarı sahip olduklarının hepsini tüketmeye yetecek kadardır. Bu nedenle piçler sosyal hayatın içinde zayıflıklarıyla tanınırlar.

26 Eylül 2011 Pazartesi

Güneşin dünyaya uzaklığı yüz kırk dört milyon kilometre ve ışığının gezegene ulaşması sekiz dakika sürüyor. Dolayısıyla bir gün, güneş sönerse, bunu ancak sekiz dakika sonra anlayabileceğini kabul ettin. Sekiz dakika boyunca, güneş sönmemiş gibi yaşayacak olan insanları düşündün. Her anın, o son sekiz dakikaya dahil olabileceği olasılığını fark ettin...

Hakan GÜNDAY,  Azil(Sf.32) 
30 Mayıs 2011 Pazartesi

Biz asla yalan söylemeyiz. Gerekirse gerçeği değiştiririz. Söylediklerimize uysun diye.

Hakan GÜNDAY,  Azil(Sf.199) 
28 Mayıs 2011 Cumartesi

Sigarasını filtre ucunu burnuna dayadı. Sağ gözkapağını indirip sigarayı sol gözüyle izledi. Umutsuz bir hayvanınkine benzeyen nefesler verdi. Sol gözkapağını indirip sağ gözüyle sigarayı izledi. Sadece yedi santim. Gözbebeklerinin arası yedi santimetreydi. Oysa gördüğü iki farklı sigaraydı. Aynı yüzün taşıdığı iki göz bile dünyayı tamamen farklı avlıyordu. "Peki, hangi göz benim?" dedi, kulaklarının duyacağı yükseklikte. Sorusunu kendi yanıtladı: "Hiçbiri." Bu kez kimse duymadı.

Kendi gözlerinden kuşku duyduğu anda, yabancı yüzlerin neler görebileceğini düşünmek bile istemedi. Çünkü diğer insanlara uzaklığı sonsuzluk kadardı.

Hakan GÜNDAY,  Azil(Sf.16) 
09 Ocak 2011 Pazar

İçi ne kadar doldurulursa doldurulsun yine de hafiftir hayat. Çünkü altı deliktir. Delikse ölümdür! Bütün kazançlar bu delikten kayıp gider.

09 Ocak 2011 Pazar

Dünyanın en eski mesleği fahişelikse, dünyanın en eski hayal kırıklığı da aşktı.

09 Ocak 2011 Pazar

Birkaç kez tuvalin başına oturdum. Aldım elime fırçaları. Sonra baktım tuvale. "Ulan" dedim. "En iyi resim bu işte!" Pürüzsüz, hatasız. Daha iyisini yarılsam yapamam. Attım bir imza sağ alt köşesine. Tarih de koydum yanına amatörler gibi.

02 Ocak 2011 Pazar

Daha anlayamamıştı sonunda ölüm olan bir hayatta mutlu son olamazdı. Kimse için. Ama yine de insanlar, kendilerini kandırmak için hayatlarını dönemlere bölüyorlar ve ancak o dönemlere mutlu sonlar uydurabiliyorlardı. Oysa hayat, her bölümünde ayrı bir hikâyenin döndüğü neşeli bir dizi değil, sonunda herkesin öldüğü ve katilin bulunamadığı sıkıcı bir filmdi...

02 Ocak 2011 Pazar

Her şeyi bildiğim için vasiyetim tek bir cümle olacaktı:
"Beni yüzüstü gömün. Çünkü yeterince gördüm!"

28 Aralık 2010 Salı

Eskiden beni gerçekten sevmiş bir kadının sözleri aklıma geldi:
"Daha çok erken! İçme!"
Ve benim kendisine verdiğim yanıtı düşündüm. Hep aynı yanıt.
"Şu an saat bir yerlerde gece yarısını geçti bile!"

24 Aralık 2010 Cuma

Hayatımı diktiler. Oysa yırtmak için çok uğraşmıştım...

09 Kasım 2010 Salı

Azledildin. Her şey bitti. Bundan sonra, düşünmeyecek, bilmeyecek ve yaratmayacaksın...

09 Kasım 2010 Salı

Ben sadece fazlasıyla ciddiye almıştım, küçükken babamın bana birini üzdüğümde söylediği o sözü. "kendini karşındakinin yerine koy" ve ilk başlarda bunu o kadar çok yapmıştım ki, bir gün dönüş yolunu yani kendimi bulamadım.

09 Kasım 2010 Salı

Sen, cehennemin üzerinde kurulduğu arsanın hissedarı olacak kadar kötüsün.
Şeytan bu yüzden göz yumuyor yaptıklarına ve seni hayatta tutmaya çalışıyor, bütün oynadığın ölüm oyunlarına rağmen... Ölüp de onun yerine göz koymaman için.

Yorumlar:
hande şöyle demiş:
O günden sonra hücre,hücre öldü.ve gün gün yaşlandı.çünkü derdi korku değil,korkuyu beklemekti.ve korkuyu beklemek korkudan beterdi. bir zamanlar birinin yazdığı gibi
hande şöyle demiş:
bu hayatta hiçkimseye hiçbirşeyi tam olarak anlatamayacağını anlamıştı.biri için ölüm kalım meselesi olan diğerinin gözünde toz kadardı.... AZ
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.